What Is Evolution? — Evrim Nedir?

Another project of mine for “public understanding of science”. I intended this to be a web flyer to inform people about the most important yet the least known feature of evolution: that it is a general substrate-neutral algorithmic process, defined independently from biology and used for problem solving in a variety of areas.

See here and here for details and examples of non-biological evolution.

Prints of different sizes and materials of this work can be bought here, with worldwide shipping. (The file you see on the web isn’t good for printing.)

Buy This


 

Kanımca evrimin en önemli fakat aynı zamanda en az bilinen yanı, ortamdan ve malzemeden bağımsız, biyolojiden ayrı olarak tanımlanabilen ve bugün birçok alanda problem çözme aracı olarak kullanılan bir algoritma olması. Bu işi de, insanlara bunu anlatmaya çalışan bir web görseli olarak tasarladım. Türk halkının konuyla ilgili özel durumunu göz önüne alarak Türkçesini de yaptım ve bu bloga ilk defa Türkçe yazıyorum ki, iş amacına daha rahat ulaşsın.

Detaylar ve biyolojik olmayan evrim örnekleri için buraya (İngilizce), buraya (İngilizce) ve şuraya (Türkçe) göz atabilirsiniz.

Farklı boylarda ve kağıtlarda baskılar satın almak için şuraya bakabilirsiniz; tüm dünyaya gönderim olanağı mevcut. (Ekranda gördüğünüz dosya baskı için uygun değildir.)

Leave a Comment

Join the conversation.

Leave a Comment

Leave a Reply

DMCA.com Protection Status © 2018 Deniz Cem Önduygu